2 просмотров
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд
Загрузка...

Видалення поліпа матки

Поліпи – це гінекологічне захворювання, що характеризується розростаннями в порожнині матки. Дані новоутворення можуть відрізнятися за структурою, місцем локалізації та складатися з різних клітин ендометрію – залізистих, аденоматозних, залізисто-фіброзних та плацентарних. Поліпи виникають як у шийці матки (вузька нижня частина, розташована між піхвою та порожниною самого органу), так і в її тілі (широка верхня частина).

Якщо говорити про новоутворення, їх розміри коливаються від зернятка до тенісного м’ячика. З маткою вони теж поєднуються по-різному — тонкою ніжкою (як гриб) або за допомогою широкої основи (сидячі поліпи). Зустрічається як наявність поодиноких розростань, так і множинних, до повного ураження матки (поліпоз).

Поліп може вирости у молодої дівчини, але в основному до ризику схильні жінки віком значно старше, особливо в період менопаузи. Чому розвиваються поліпи – точної відповіді на це питання немає. Але фахівці вважають, що схильність до поліпозу мають жінки з дисфункцією яєчників, надмірною вагою та ендокринними захворюваннями. Найчастіше патологічному процесу передують гормональні збої, аборти, використання внутрішньоматкових спіралей.

Поліпи – це доброякісні утворення. Однак згодом вони здатні стати злоякісними пухлинами (озлоякіснитись), тому чим раніше лікарі виявлять дане захворювання, тим краще для пацієнта. Отже, не варто наражати себе на такий ризик, запускаючи процес переродження захворювання на рак. Видаляти утворення шляхом операції або лікувати консервативно – рішення за лікарем, і воно особливо важливе, коли до основного діагнозу «поліп шийки/тіла матки» додаються вторинні. Це можуть бути міоми, полікістоз яєчників, аденоміоз, гіперплазія ендометрію. Не зволікайте, та обов’язково проходьте планове обстеження у лікаря-гінеколога раз на 6-12 місяців. Де краще пройти обстеження? В клініці Medical Plaza, детальніше за посиланням: https://medicalplaza.ua/kyiv/gisteroskopiya-polipa-matki.

Чи потрібно видаляти поліпи у матці?

Зазвичай жінки дивуються несподіваному виявленню поліпа на обстеженні УЗД, і тут дуже важливо проводити регулярну діагностику, щоб не пропустити його зростання і вчасно вжити заходів – надати перевагу використанню консервативних методів або хірургічному втручанню. Також, за будь-яких порушень з боку статевої сфери, особливо при болях, необхідно насторожитися та отримати медичну консультацію, щоб вчасно виявити розвиток захворювань та зберегти своє жіноче здоров’я.

Починаючи лікування поліпів, лікарю необхідно зібрати всю інформацію про наявні обстеження та гінекологічні захворювання пацієнтки. Обстеження має включати проведення ультразвукових діагностик, гістологічних досліджень, це потрібно для підбору ефективних методів лікування та відстеження динаміки.

Якщо поліп у матці за розмірами не більше 5 мм, то його присутність, як правило, не завдає неприємних відчуттів пацієнтці (кров’янистих виділень немає). У таких випадках, гінекологи радять не втручатися. В такому випадку, жінці необхідно частіше звертатися до гінеколога для спостереження та контролю поліпа. Іноді з часом лікарі діагностують, що розростання мимоволі зникло.

Читать еще:  Вывод из запоя на дому: как это происходит

Розмір поліпа 7 мм і більше змушує розпочати лікування. Спочатку воно консервативне, тобто використовуються лікарські препарати. Зазвичай лікарі призначають оральні контрацептиви: вони добре контролюють симптоми. Приємним бонусом служить те, що з’являється можливість контролювати нерегулярні цикли у жінок, які страждають на таку проблему. Якщо клінічних симптомів немає, досить просто проводити регулярні лікарські огляди. Зростання поліпа, поява мажучих виділень, сильного болю при менструаціях – сигнал про необхідність провести хірургічну операцію.

Клінічну симптоматику дають великі розростання (10-15 мм):

 • мажучі виділення крові;
 • біль у пахвинній ділянці;
 • неприємні відчуття протягом коїтусу.

При цьому потрібне використання оперативних методів висічення новоутворень у 100% випадків. Також після видалення розростань матеріал необхідно відправити на діагностичну процедуру (біопсія) з метою виключити розвиток раку, коли доброякісні клітини перероджуються в злоякісні.

Сучасна гінекологія передбачає кілька способів хірургічного видалення маткових поліпів:

 • резектоскопом;
 • електропетлею;
 • відкручуванням ніжки;
 • вишкрібанням;
 • лазерним випалюванням;
 • руйнуванням при дії низьких температур;
 • радіохірургічним способом.

Ці способи переважно проводяться шляхом ендоскопічного втручання (гістероскопія) і вважаються найбільш ефективними. Вони не припускають проведення розрізів – доступ забезпечується через природні канали – піхву та шийку. Візуальне спостереження за перебігом маніпуляцій у матці встановлюється за допомогою мініатюрних камер, які називаються гістероскопами.

Конкретний спосіб видалити поліпи використовують відповідно до характеристик певного новоутворення. До них відносяться розмір, форма доброякісного утворення, склад тканин, клінічна симптоматика, яку дає наявність поліпа, стан ендометрію.

Методи видалення поліпів в матці:

 • метод гістрерорезектоскопії;
 • лазерна поліпектомія;
 • радіохвильова хірургія.

Метод гістерорезектоскопії

Розглядаючи всі методи видалення поліпів, це є найбільш щадним і високоефективним, оскільки мінімально ушкоджує ендометрій і ідеально підходить для усунення одиничних новоутворень. Цю ендоскопічну маніпуляцію часто призначають, коли потрібно уточнити місце розташування розростань.

Гістероскопія передбачає введення спеціальних інструментів в матку через природні отвори – піхву і шийку матки, що дозволяє обійтися без будь-яких розрізів.

Спочатку вводяться розширювачі шийки, потім апаратом гістероскопом оглядаються всі височини над внутрішньою поверхнею ендометрію. На ньому укріплений освітлювальний прилад і камера, що збільшує зображення та передає їх на монітор лікаря-гінеколога. Також необхідний інструмент для власне усунення. Їм можуть служити різні насадки на гістероскопі: у вигляді ножиць (резектоскоп), у вигляді петлі, що затягується, у вигляді щипців (необхідні, щоб відкрутити ніжку поліпа).

У процесі операції, коли видаляються новоутворення (наукова назва операції – поліпектомія), хірург-гінеколог відстежує результат своїх дій на екрані. Місце висічення припікається. Весь процес за таких операцій зазвичай займає близько півгодини.

Читать еще:  Мазь на основе серебра: эффект, применение

Лазерна поліпектомія

Один із найбільш ефективних сучасних способів видалити поліп. У порожнину органу вводиться лазерний скальпель (під візуальним контролем через камеру гістероскопу). Гінеколог відсікає поліп лазером у всіх шарах слизової оболонки, контролюючи хід процедури на екрані.

Видалення поліпа шийки матки лазером

Плюси лазерних процедур численні. По-перше, процедура виділяється практично нульовою ймовірністю інфікування матки. По-друге, виключено ризик виникнення кровотеч, оскільки у точці впливу лазера виникає висока температура, через яку кров моментально згортається. По-третє, немає небезпеки пошкодити навколишні тканини, адже новоутворення буквально випаровуються, а не відсікаються. Рубці після лазерної дії не формуються.

Мінусом є те, що терапія лазером досить дорога процедура.

Після того, як поліпи видалять, призначається прийом гормональних лікарських засобів, тому протягом найближчого півріччя думати про вагітність не варто. Курс гормонів є обов’язковим етапом лікування, після чого потрібно почекати два-три місяці, щоб дати організму відновитись, і вже тоді планувати зачаття та пологи.

Радіохвильова хірургія

Радіохвильова хірургія – висічення новоутворень за допомогою високочастотних радіохвиль. Розрізи при цьому атравматичні, а процес коагуляції на тканинах проходить без їхньої деструкції. Видалення поліпів здійснюється завдяки їх випаровуванню високочастотною енергією, що концентрується на спеціальному електроді.

Видалення поліпа шийки матки радіохвильовим методом

Радіохвильову хірургію поліпів матки можна проводити не всім жінкам.

Не показана ця операція пацієнткам, які:

 • мають процеси запалення в піхві і на шийці (щоб уникнути ураження висхідними інфекціями);
 • спостерігають в себе виділення крові (кровотечі) з матки неуточненої причини;
 • не мають висновків (цитологічного або гістологічного), які дозволяють судити про патології та лікування.

Плюси радіохвильового методу:

 • легкість проведення видалення;
 • відсутність кровотечі, опіку тканин;
 • мінімальні болючі відчуття;
 • швидке загоєння без утворення рубців;
 • видалення поліпа за відсутності пошкодження ендометрію;
 • одночасне видалення утворень, розташованих у різних локалізаціях;
 • збереження структури шийки матки;
 • можливість отримати інформативні матеріали, які надалі вирушають на гістологічну діагностику.

Під час видалення поліпа цервікального каналу радіохвильовим методом здійснюються атравматичні розрізи, що дозволяє проводити коагуляцію тканин абсолютно без їх руйнування. Висічення радіохвильовим методом виконується в амбулаторних умовах, що зменшує термін тимчасової непрацездатності (немає необхідності знаходитись в стаціонарі) та знижує ризик післяопераційних ускладнень.

Підготовка та хід операції

Втручання з видалення поліпів тіла та шийки матки не відноситься до маніпуляцій, що потребують значної підготовки пацієнта.

Зазвичай під час підготовки до операції рекомендується:

 • виключити статеві зв’язки за 7 днів до втручання;
 • відмовитися від застосування свічок, тампонів, пігулок для піхви, не спринцюватись.

За день до операції все харчування повинне складатися з легкозасвоюваних продуктів. Не слід їсти капусту, бобові, чорний хліб. Вечерю напередодні процедури замінюють кефіром (1 склянка). У день проведення маніпуляції не снідають та не п’ють навіть воду.

Читать еще:  Как купить билет на поезд

Маніпуляцію з видалення поліпів матки краще виконувати на 6-9-й день циклу. До цього моменту менструальна тканина вже відторгнута, а слизова оболонка матки ще не відновилася.

Видалення поліпів має відмінності в залежності від того, які методики застосовуються лікарем. Проте суть процедури одна. Після введення пацієнтки в медикаментозний сон проводять обробку зовнішніх статевих органів жінки розчинами антисептиків, щоб унеможливити висхідну інфекцію. Потім вводять гістероскоп (або інші інструменти) в канал шийки. Щоб розправити стінки матки, її заповнюють рідиною чи газом. Приступають до видалення розростань. Поодиноке новоутворення на довгій ніжці резецирують ножицями, петлями, видаляють лазером. Ці інструменти проводять через канал гістероскопу. Маніпуляції здійснюють, контролюючи свої дії на моніторі. Після видалення новоутворень уся внутрішня поверхня матки ретельно оглядається. Важливо переконатися у повному видаленні поліпа та у відсутності інших утворень.

Це важливо! Виидалення поліпів може бути складною процедурою, якщо основна їхня локалізація в кутах матки — біля труб. У цих областях товщина стін не перевищує 4 мм і їх можна легко пошкодити. І тут електрична резекція виключена. Допустимо лише механічне видалення.

Перебування у лікарні триває не більше 4 годин. Виняток – видалення поліпів повністю з маткою (порожнинна операція – гістеректомія). У таких випадках зазвичай вдаються до загального наркозу, що збільшує час перебування у клініці.

Наслідки видалення поліпа в матці

Ускладнень після операції з видалення поліпів зазвичай не виникає. Але не можна виключити їх появи на 100%, і у разі можливих насторожуючих симптомів, пацієнти повинні негайно звернутися до клініки.

Які ж явища найчастіше спостерігаються після операції?

 • Відсутність менструальних кровотеч (довше 3 місяців після втручання).
 • Підвищена стомлюваність, сонливість.
 • Болісні чи неприємні відчуття під час коїтусу.
 • Якщо говорити про виділення, то в перші дні вони рясні, яскраво-червоного кольору. Не варто боятися наявності у них згустків, в таких випадках часто призначають окситоцин. Їх об’єм скорочується до 10 дня, колір стає коричневим або жовтуватим. Серйозна ознака: повне припинення виділень раніше 10-12-го дня. Так відбувається, якщо кров не виділяється, а накопичується в порожнині матки. Слід звернутися до лікаря.
 • Розвиток безпліддя.
 • Розвиток запальних процесів матки внаслідок висхідної інфекції, і, як наслідок, зниження репродуктивних здібностей. У жінки піднімається температура понад 38 °, з’являються ріжучі болі в промежині та животі. Зазвичай такі ускладнення зустрічаються у пацієнток, які страждали на запалення сечових і нижніх статевих шляхів ще до видалення розростань.
 • Часто в період відновлення при вишкрібання утворюються спайки. Для запобігання цим явищам, нарости найкраще видаляти за допомогою точних і локалізованих методик (лазером або кріодеструкцією) і відмовлятися від тотального вишкрібання порожнини матки.
 • Злоякісність залишкової поліпозної тканини (неліквідовані розростання набувають злоякісного характеру).
 • Рецидиви поліпозних утворень.

Деякі з цих явищ мають тимчасовий характер і проходять з часом. Але якщо ми говоримо все ж таки про серйозні ускладнення, то в такому випадку потрібно звернутися до лікаря.

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Статьи c упоминанием слов: